Uzturs, vitamīni, higiēna
Tu esi tas ko Tu ēd - Tu esi tas ko Tu lieto
Tu esi tas ko Tu ēd - Tu esi tas ko Tu lieto
"Lai Jūsu ēdiens ir Jūsu zāles, un Jūsu zāles – Jūsu ēdiens" - Hipokrāts
Jā, tieši ēdiens bija vienas no galvenajām zālēm manā atveseļošanās procesā. Varētu teikt, ka arī pirms saslimšanas es ēdu salīdzinoši veselīgi (vismaz toreiz es tā uzskatīju), manā uzturā nebija nekāds "fast food", nebija saldinātie dzērieni, čipsi utt. Bet tas, kas bija ļoti daudz, tie bija dažādi saldumi, mierīgi vienā piegājienā varēju apēst piena šokolādes tāfelīti vai pusi tortes.
Taču tieši uzturs bija pirmais, ko es nomainīju uzsākot atveseļošanos un tas tika mainīts ļoti būtiski. Piemēram, ja smilšainā ūdens glāzē mēs kādu laiku liesim tīru ūdeni, tad ūdens glāzē pakāpeniski attīrīsies un tāpat ir arī ar mūsu ķermeni, ja mēs gribam, lai tas attīrās un atveseļojas, mums tas ir jāapgādā ar veselīgu un tīru pārtiku.
Kuras diētas piekritējs es esmu? Veģetārisms, vegānisms, svaigēšana, keto, paleo, fastings vai vispār neēšana, jeb pārtikšana no prānas (dzīvības enerģijas) - nevienas! Visam ir vieta būt, taču uzskatu, ka katrai no izstrādātajām diētām ir savi plusi un savi mīnusi. Tās visas ir veidotas, pamatojoties uz konkrētā diētas izveidotāja stingrām pārliecībām, taču tā kā mēs katrs esam dažādi, tad arī ķermeņa vajadzības katram ir dažādas. Man galvenais ir vadīties un balstīties uz izpētītiem faktiem par to, kas kopumā ir labs un kas nē mūsu ķermenim un šūnām, lai tas varētu veselīgi darboties un tālāk es to pielāgoju tieši sava ķermeņa niansēm un vajadzībām.
Jebkuras saslimšanas laikā organismā ir būtiski paaugstināts iekaisums, un, lai mazinātu iekaisumu un uzlabotu ķermeņa darbību es ievēroju pāris galvenos principus savā pārtikas izvēlē:
Atveseļošanās laikā es ievēroju dzelžainu disciplīnu attiecībā pret ēdienu. Kā man teica speciāliste, kura mani konsultēja: "Māri, Tev ir jāzin viss, ko Tu liec savā mutē", un pēc tāda principa es darbojos arī joprojām, jo mans ēdiens ir no saprotamām sastāvdaļām un pārsvarā paša gatavots.
Bildē ir manis gatavoti salāti un šādu milzīgu salātu bļodu es gatavoju reizi 2-3 dienās. Vienīgi salātu sastāvdaļas mainās attiecībā no sezonas, jo tas ir vēl viens no maniem uztura principiem - ēst maksimāli sezonāli, t.i. tas kas mums Latvijā ir pieejams konkrētajā sezonā (arī no saldētavas vai pagraba), to arī lietoju uzturā.
Manā atveseļošanās ceļā praktiski nebija nekādu farmaceitisku zāļu. Vienīgi pašā sākumā, kad vēl biju meklējumos, tad kādu laiku man bija vesels maiss pilns ar dažādiem antidepresantiem un neiroloģiskām zālēm, cerībā, ka kaut kas no tā visa man varētu palīdzēt atgūt veselību un mieru.
Farmācija man nevarēja palīdzēt. Patiesībā ārstiem nemaz nebija zāļu, ko man tajā brīdī piedāvāt un tas bija labākais, kas varēja notikt, jo tas man lika meklēt alternatīvākus ceļus. Bija skaidrs, ka tikai ar uztura maiņu būs par maz, un bija nepieciešami dažādi vitamīni un uztura bagātinātāji, kuri palīdzētu atveseļošanās procesā.
Atveseļošanās procesā tika izmēģināti daudz un dažādi vitamīnu veidi, dažādas formas, no dažādiem ražotājiem, lai pārbaudītu un mēģinātu saprast, kas strādā un kas nestrādā. Piemēram, šajā bildē ir redzami vitamīni, kurus es lietoju pirms braukšanas uz Ameriku, un tie regulāri mainījās. Protams, vitamīnu izvēlē mani konsultēja funkcionālās medicīnas speciāliste. Tā kā nav tāda vitamīnu saraksta, kas būtu jālieto cilvēkiem, kuri slimo ar motoro neironu slimību, tad es regulāri taisīju dažādas specifiskākas analīzes, kā arī bija dažādi alternatīvi diagnosticēšanas veidi, lai mēģinātu saprast, kas manā organismā un šūnās trūkst un kādi tieši vitamīni un minerālvielas būtu nepieciešami.
Protams, šobrīd manā vitamīnu skapīti nav ne tuvu tāds pudelīšu daudzums, taču es tāpat regulāri lietoju dažādus, priekš manis svarīgākos vitamīnus un minerālvielas. Noteikti ir kādi pamata vitamīni, kurus varētu ieteikt katram, taču mēs esam unikāli un arī mūsu ķermeņi ir unikāli ar savām niansēm un nepieciešamībām, tāpēc arī nepieciešamie vitamīni un to formas noteikti atšķirsies.
Un, ja tomēr esi nolēmis lietot kādus vitamīnus, tad te ir dažas lietas, kuras es pats ievēroju attiecībā pret vitamīnu izvēli un to lietošanu:
Nesen konsultējot vienu puisi, kuram ir multiplā skreroze, mēs runājām par to, ko viņš jau ir mainījis savā uzturā un cik ekoloģiski viņš ēd. Taču, tad mēs sākām runāt par higiēnas un sadzīves precēm un viņš teica, ka galīgi par to nebija aizdomājies. Cik gan pierasti ir lietot smaržas, dezodorantus, šampūnus, zobu pastas utt., nemaz nedomāt par to, kas ir to sastāvos, taču tas ir tikpat, ja ne vēl svarīgāk, kā skatīties pārtikas produktu sastāvos. Es tajā brīdī iedomājos tādu salīdzinājumu - tas ir tāpat kā, ja mēs sēdētu vannā pilnā ar naftu, taču ēstu veselīgus salātus un dzertu tīru ūdeni, domājot, ka tādā veidā mēs rūpējamies un attīram savu ķermeni.
Mana atveseļošanās ceļa laikā mēs ļoti būtiski mainījām savu apkārtējo vidi, veidojot to maksimāli ekoloģisku. Svarīgākās lietas, kuras mēs mainījām un kam pievērsām uzmanību:
Mūsdienu pasaule un apkārtējā vide ir ļoti piesārņota un, protams, mēs nevaram mainīt pilnīgi visu, kas mūs var negatīvi ietekmēt, taču ar sava dzīves veida izmaiņām un izvēlēm mēs varam būtiski palīdzēt savam ķermenim būt tīrākam un veselīgākam.
Viens no biežākajiem slimību cēloņiem ir tieši organisma piesārņojums, kurš ietekmē šūnu un orgānu darbību. Ir ļoti populāri veikt dažāda veida ķermeņa attīrīšanu ar "detoksiem", "fastingiem" utt., un tas viss ir nepieciešams, taču arī mūsu ķermenis un aknas pašas ir ļoti gudras un vienmēr tieksies uz to, lai attīrītos no visa liekā. Protams, arī aknām ir savs filtrēšanas limits un labāk nepārbaudīt savu aknu limita robežas. Jau šodien paņem savu šampūnu, kosmētiku, sauļošanās vai sejas krēmu un paskaties tā sastāvu, vai tiešām vēlies, lai tas viss nonāk tavā ķermenī? Zini, ka šobrīd visam var atrast alternatīvākus un veselīgākus risinājumus un atceries, ka labākais veids, kā palīdzēt savam ķermenim būt tīram un veselam - nepiesārņot to!